Дитячий Парацетамол: інструкція, форми випуску, дозування

Підвищення температури тіла при захворюваннях свідчить про опір організму інфекціям, але іноді безпечний поріг перевищується і температуру потрібно терміново збивати лікарськими засобами.

Для дітей багато батьків і фахівці найчастіше рекомендують використовувати «Парацетамол», оскільки він вважається найбільш безпечним. Речовина володіє яскравим знеболюючим і жарознижуючим ефектом та являє собою ненаркотичний нестероїдний анальгетик. Дитячий «Парацетамол» сьогодні можна придбати практично від кожної фармацевтичної компанії, тільки під різними назвами. При цьому його дія, показання і дозування завжди незмінні.

Фармакологія

Головне активна речовина будь-якого препарату з вмістом парацетамолу – пара-ацетаминофенол.

Всмоктування в кров відбувається дуже швидко, і максимальна концентрація в організмі досягається вже через тридцять хвилин після прийому, у цей час вже можна помітити зниження температури. Максимальний ефект дитячий «Парацетамол» надає через 60-90 хвилин, коли температура тіла досягає мінімально можливої в даній ситуації позначки. Препарат розщеплюється в печінці, утворюючи при цьому метаболіти, а виводиться з організму з сечею.

Форми випуску

Даний медикамент є одним з найбільш популярних по всьому світу, тому проводиться в декількох формах. При цьому навіть у державах із суворим контролем продажу ліків придбати дитячий «Парацетамол» можна без проблем. Отже, препарат можна придбати у вигляді:

  • таблеток різної дози (200 мг, 325 мг і 0,5 г);
  • капсул для дорослих;
  • шипучих таблеток для дорослих;
  • ін’єкційного розчину;
  • дитячого сиропу і суспензії;
  • ректальних свічок з концентрацією речовини від 50 мг до 0,5 р.

Для лікування дітей застосовуються свічки, суспензії, сиропи і рідко таблетки. В особливо важких випадках і тільки під наглядом фахівців можуть використовуватися ін’єкції.

Дозування сиропу

Дитяча суспензія «Парацетамол» завжди має приємний смак і не викликає у малюків неприємних відчуттів, тому рекомендується для терапії найменших пацієнтів. В залежності від виробника і діагнозу, таку форму дозволяється застосовувати з першого-третього місяця життя. Дозування в таких випадках в індивідуальному порядку визначає тільки педіатр, а відміряється вона спеціальним мірним шприцом або ложкою, які є у кожній упаковці засобу.

Для малюків 6-12 місяців за один прийом дозволено давати 2,5-5 мл сиропу, що, відповідно, дорівнює 60-120 мг речовини, в залежності від ваги.

Для дітей 1-3-х років одинична доза визначається вже у 5-7,5 мл суспензії, а дошкільнятам у віці 3-6 років – 7,5-10 мл

Дозування дитячої суспензії «Парацетамол» завжди повинна враховувати і вага дитини, щоб не перевищити допустиму добову норму прийому речовини. Для дітей до 12 років максимальна доза становить 15 мл, що відповідає 360 мг. В деяких випадках дитині в цьому віці вже може призначатися доросла доза і прийом таблеток, особливо, якщо його вага більше норми.

Дуже важливо дотримуватися проміжок між прийомами не менше 4-х годин, інакше з’являється ризик виникнення передозування. Якщо у цей проміжок часу потрібно додатково збивати температуру, то слід скористатися жарознижуючим засобом на основі іншого чинного речовини, наприклад, «Нурофеном». Пити ліки потрібно через годину після прийому їжі. Розводити сироп рідиною перед вживанням заборонено навіть самим маленьким дітям, а ось запивати водою не тільки можна, а й потрібно, причому більшою кількістю. Діє суспензія швидше інших форм для перорального застосування.

Використання супозиторіїв

Дитячі свічки «Парацетамол» також випускаються багатьма виробниками ліків під своїми назвами. Використовують їх у лікуванні малюків так само часто, як і сироп. Їх перевага в тому, що час введення ніяк не залежить від прийомів їжі, а всмоктування діючої речовини в організм через стінки кишечника повністю виключає будь-які реакції шлунка на препарат. Вводити свічки необхідно в задній прохід, поклавши малюка на бік і трохи підігнувши їй ніжки. Кратність введення також не повинна перевищувати 4 рази на добу з інтервалами в 4 години. Якщо лікування здійснюється одночасно сиропом і свічками, то чергувати і їх слід між собою через 4 години, не раніше, оскільки, незалежно від форми випуску, в організм проникає висока концентрація одного і того ж діючої речовини.

Дозування супозиторіїв для малюків до 3-х місяців визначається тільки фахівцем і застосовується виключно під спостереженням педіатрів.

Маленьким пацієнтам до 1 року дитячий «Парацетамол» вводиться по 1 супозиторію дозуванням у 0,08 р. Дітям до 3-х років одноразову дозу збільшують вдвічі. Малюкам у 3-6 років за одне введення можна використовувати концентрацію речовини вже до 330 мг, а старшим, в залежності від ваги і віку (до 12 років), підвищувати дозування вже до дорослої 0,5 м за введення.

Важливо при цьому пам’ятати, що прийом «Парацетамолу» у будь-якій формі дозволяється тільки протягом 3 днів. Під наглядом лікаря терапія може бути продовжена до 5 днів.

Таблетована форма

Для лікування дітей така форма препарату використовується досить рідко. Дитячий «Парацетамол» в таблетках випускається з дозуванням у 200 мг та дозволений в терапії пацієнтів не молодше 2-х років.

Тут справа, швидше за все, не в самій дозі препарату, а в тому, що пацієнти молодшого віку неохоче випивають неприємний на смак порошок потовченої таблетки, а проковтнути її просто не можуть.

Таблетки білого кольору з рискою і фаскою пакуються в картонні пачки з анотацією та блістерами всередині. Дітям 6-12 років можна приймати по цілій таблетці, а от дітям 2-6 років кожну пігулку доведеться ділити навпіл. Пацієнтам старше 12 років виписують таблетки по 2 штуки за прийом.

Щоб дозування дитячого «Парацетамолу» у будь-якій формі не була перевищена, приймати його слід з інтервалами тільки в 4 години або більше.

Показання до прийому

При вживанні даного речовини слід розуміти, що препарат не лікує ніяке захворювання, а лише знімає певні больові відчуття і знижує температуру тіла, тобто, купірує лише симптоми. Давати малюкові дитячий сироп «Парацетамол» необхідно у разі підвищення температури вище позначки в 38,5 градусів, щоб уникнути появи судом полегшити його стан. Якщо температура підвищується до 38 градусів, то рекомендується використовувати ректальні свічки.

Дозволяється застосовувати медикамент і для зняття больових відчуттів і малечі під час прорізування зубів, а також у дітей при головних болях, невралгії та інших недугах.

Перевищення дози

Навіть самі уважні батьки можуть допустити помилку при лікуванні свого малюка і спровокувати отруєння. Найбільш часто причиною передозування стає поспіх, коли батьки починають панікувати через підвищення температури тіла у малюка і хочуть якомога швидше її збити. Крім цього, застосування дитячого «Парацетамолу» в терапії багатьох захворювань завжди здійснюється паралельно з іншими лікарськими засобами, у складі яких також може знаходитися дане діюча речовина. Таким чином, дозування необхідно коригувати з урахуванням додатково споживання парацетамолу з інших медикаментів.

Паніка батьків з приводу несбиваемой температури може стати причиною того, що допустима кількість інструкцією мг дитячого «Парацетамолу» буде отримано з недотриманням інтервалу між прийомами. Таким чином, концентрація речовини в крові буде перевищена. Як вже говорилося раніше, в подібних ситуаціях необхідно чергувати активні компоненти препаратів. Передозування може бути спровокована і неправильним поділом таблетки.

Є ймовірність і того, що малюк сам добереться до ліків і вип’є його. Саме тому всі медикаменти обов’язково повинні зберігатися в місці, недоступному для дітей.

Наслідки

Як правило, негативні наслідки від передозування спостерігаються тільки в тих випадках, коли норма була перевищена до токсичного рівня. Для малюків вагою менше 10 кг 1,5 г на добу, а для пацієнтів з вагою більше 20 кг – 3 р. В таких випадках може виникнути блювання, нудота, болі в області живота.

При появі хоч одного симптому слід негайно викликати медичну допомогу. Своєчасне введення антидоту (протягом 8-10 годин після передозування) та ентеросорбентів допоможе уникнути серйозних наслідків, у числі яких навіть смертельні випадки.

Застосування при вагітності

Дуже часто дитячі форми препаратів рекомендують використовувати при лікуванні під час виношування плоду або грудного вигодовування. «Парацетамол» в цих випадках може більшою мірою зашкодити, оскільки дослідженнями доведено, що при прийомі його у другому триместрі вагітності у новонароджених розвиваються респіраторні порушення, астми або алергії. Саме тому його призначають дуже рідко і тільки при відсутності інших можливостей лікування. У третьому триместрі препарат суворо заборонено.

Через грудне молоко речовина також здатне надавати токсичну дію на дитину, тому при необхідності краще знайти заміну препарату.

Заборони до використання

Суспензія дитячого «Парацетамолу», як і будь-які інші його форми, заборонена до використання у пацієнтів з персональної непереносимістю діючої речовини. При призначенні дітям спочатку вивчається чутливість найближчих родичів на даний препарат.

Забороною для суспензії і свічок є вік до одного місяця та для таблеток – до 2-х років.

Крім цього, строгими протипоказаннями є захворювання нирок, печінки, шлунково-кишкового тракту і непереносимість НПЗЗ.

З обережністю препарат застосовують у пацієнтів з цукровим діабетом, вірусним гепатитом, хронічним алкоголізмом, алкогольним ураженням печінки і одночасним лікуванням антикоагулянтами або глюкокортикостероїдами. При тривалому застосуванні медикамент викликає розвиток нефропатії і серйозної форми ниркової недостатності, а також може стати причиною відкриття шлункових або кишкових кровотеч. Дорослим слід пам’ятати, що вживання алкоголю разом з парацетамолом провокує тяжке токсичне ураження печінки.

Можливі негативні наслідки

Побічні ефекти від застосування дитячої суспензії «Парацетамол» спостерігаються лише у випадку перевищення дози або збільшення тривалості терапії на період більше 5 днів. При необхідності пацієнт повинен постійно перебувати під наглядом фахівців, які зобов’язані регулярно слідкувати за станом його крові і печінки.

Якщо лікування здійснюється в домашніх умовах, то необхідно звертати увагу на появу таких реакцій, що вказують на токсичний вплив парацетамолу на організм:

  • імунна система – шкірний висип, кропив’янка, будь-які алергічні прояви;
  • травна система – нудота, болі у шлунку, симптоми диспепсії, порушення роботи печінки;
  • кровотворення – анемія, зміни показників крові;
  • серцево-судинна система – зниження артеріального тиску, порушення серцевої провідності;
  • сечовидільна система – симптоми нефриту, порушення роботи нирок.

При правильно розрахованої дозування і тривалості курсу лікування препарат не викликає ніяких негативних наслідків ні в одній зі своїх форм.

Лікарська взаємодія

Крім того, що при прийомі препаратів з додатковим вмістом у складі парацетамолу необхідно коригувати дозування, розглянутий медикамент може чинити на організм серйозне токсичну дію при одночасному вживанні з «Анальгін». Їх взаємодія може призвести до гіпотермії, анафілактичного шоку і стану колапсу. При гострій необхідності в короткі терміни знизити температуру тіла слід замінити «Парацетамол» іншим медикаментом.

Аналоги препарату

Називати аналогами медикаменти різних компаній з абсолютно ідентичним складом неправильно. Всі вони являють собою той же самий «Парацетамол», тільки виробляються під своїми брендовими назвами і відрізняються різними ароматизаторами в складі. Звичайно, чим популярніший бренд, тим дорожче буде коштувати його товар. У числі найбільш популярних сиропи «Панадол», «Ефералган», «Калпол» та інші. Вітчизняна суспензія «Парацетамол» при аналогічному складі буде коштувати на порядок дешевше перерахованих.

У формі таблеток вибір медикаментів на основі парацетамолу набагато більше, оскільки концентрація речовини вже розраховується для лікування дорослих пацієнтів.

За властивостями, чинять на організм, препарат має аналоги на основі ібупрофену. Від того, скільки діє дитячий «Парацетамол», в більшості випадків залежить і вибір батьків. Справа в тому, що парацетамол знижує температуру тіла на 1-2 градуси, але при цьому зберігає свій ефект всього 4 години, а буває і менше. Медикаменти на основі ібупрофену («Нурофен», «Найз» та інші) можуть діяти до 8 годин і додатково надавати протизапальну дію, але при цьому мають більш широкий список протипоказань і можливих побічних ефектів. Використовувати для малюків «Аспірин» або «Анальгін» суворо заборонено.