Парацетамол дитині: показання, дозування та інструкція по застосуванню

В аптеках продається багато жарознижуючих засобів, призначених для дітей і дорослих. Одне з них – «Парацетамол». Дитині його дають для відновлення температури і усунення болю різної локалізації. Для дитячого використання ліки випускають у формі суспензії і свічок. Але застосовують і звичайні таблетки. Про правила використання препарату розказано в статті.

Форма випуску

Таблетки «Парацетамол» виробляють різні компанії, тому в аптеках зустрічаються не тільки ліки з даними найменуванням, але і таблетки, на яких присутня позначка про виробника.

Тверда форма препарату представлена у вигляді невеликих круглих таблеток білого кольору. Їх фасують у блістери і продають у коробках по 10 штук і більше. Саме така форма вважається найпоширенішою.

Загрузка...

Інші форми

Для виготовлення цього засобу застосовують усі фармакологічні форми. Вони відрізняються способом застосування і кількістю основного компонента. Лікар завжди уточнює при призначенні засобу, який «Парацетамол» дозволено давати дітям. Найпопулярніші форми випуску ліки:

  • Сироп. Його зручно використовувати для дітей від 3 місяців. Сироп має солодкуватий смак з гірчинкою, іноді в нього додають фруктовий ароматизатор. В 1 мл сиропу міститься 24 мг діючого компонента, решта — допоміжні компоненти, дозволені для вживання дітям. Засіб продають у флаконах по 50 мл і 100 мл Як давати «Парацетамол» дітям в такій формі? До 1 року дозування становить по 5 мл. Потім дозу розраховують за вагою. Збивати температуру таким способом дозволено не більше 4 разів на добу протягом трьох днів. Основним недоліком сиропу є те, що він представлений у вигляді розведеної суспензії з хімічними компонентами, тому вважається менш ефективними. Даний засіб можна розводити водою, бажано випити її вже після його прийому.
  • Суспензія. По консистенції засіб м’яке і рідке, але більш в’язке порівняно з сиропом. «Парацетамол» в суспензії для дітей дозволений з 2 місяців. У ліках немає цукру. Флакон може бути ємністю 50 або 100 мл Протипоказанням вважається алергія на діючий компонент. «Парацетамол» в суспензії для дітей у віці 1-3 місяців призначають по 2 мл В 3-12 місяців – 2,5-5 мл, 1-6 років – 5-10 мл Дітям від 6 років суспензію дають по 10-20 мл
  • Свічки. Їх вводять ректально. Свічки мають різний розмір: від 0,125 м до 1,0 р. У даній формі препарат можна застосовувати для зниження температури у малюків віком від 3 місяців. Свічки краще давати на ніч. Вони ефект настає через годину, але він тривати довше порівняно з таблетками або сиропом.
  • Склад

    Основним компонентом даного препарату є парацетамол. Кількість діючої речовини в таблетках може бути різним — 200 або 500 мг. За кордоном продають препарат дозуванням 325 мг.

    Додаткові компоненти відрізняються у різних виробників. До них може ставитися желатин, крохмаль, повідон та ін. «Парацетамол» дитині слід давати у тому випадку, якщо немає алергії на ці речовини.

    Дія

    Дитині «Парацетамол» необхідно давати тільки при необхідності. Після проникнення препарату в шлунок відбувається його швидке всмоктування, а потім компонент надходить з кровотоком до тканин мозку і впливає на центри болю і терморегуляції. У таких центрах, завдяки дії даного з’єднання, спостерігається блокування циклооксигенази, тому біль іде і нормалізується температура тіла.

    У периферичних тканинах дію засоби блокують клітинні пероксидази. З-за їх наявності протизапальний ефект у ліки майже відсутня, але побічного впливу не має.

    Загрузка...

    Чи є небезпека для дитячого організму

    На етапі метаболізму ліки в печінці трансформується в токсичні компоненти. Вони мають виражену отруйну дію на печінку і весь організм. З даної причини ліки дуже часто давати дітям не можна. Тривале використання може призвести до порушення роботи печінки, а також негативно вплинути на нирки малюка. Тому перед прийомом потрібно проконсультуватися з фахівцем.

    Нерідко лікарі дітям до 1 року прописують препарати з ібупрофеном. Вони мають тривалий жарознижувальну дію, володіють противірусним ефектом, менш токсичні, але складно сприймаються шлунком.

    Коли застосовують ліки

    В яких випадках дають «Парацетамол» дитині? Його застосовують:

    • В якості жарознижуючого препарату при високій температурі, яка з’явилася через вакцинацію, дитячої інфекції, грипу та інших недуг.
    • Як болезаспокійливий препарат при невыраженных або помірних болях.

    Дозволений препарат дітям

    Як вказано в інструкції, ліки в таблетках не варто давати дітям молодше 6 років. Зате для дитини старше цього віку воно буде ефективним. Який «Парацетамол» можна давати дітям до 6 років? В цьому віці необхідні суспензії або свічки.

    Ліки в даних формах дають з трьох місяців. Їм знімають біль і температуру і в дошкільнят. При лікуванні дітей до року «Парацетамол» показав себе, як ефективний засіб. Суспензії і свічки можна давати віком старше 7-8 років, якщо їм складно проковтнути таблетку.

    Коли не можна використовувати «Парацетамол»

    Таблетки не слід давати дитині при:

    • непереносимості парацетамолу або іншої допоміжної речовини;
    • виразки і ерозивних змінах стінки ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
    • кровотечі стінок травного тракту.

    Ліки не можна використовувати, якщо є серйозна хвороба крові, порушується робота печінки або виявлена ниркова недостатність. Необхідно звернутися до лікаря. Можливо, буде рекомендовано інший ефективний засіб.

    Побічні дії

    Прийом ліків може бути причиною свербежу, висипань і інших ознак алергії. Рідко таблетки негативно впливають на кровотворення, стан ШКТ або роботу печінки. Якщо з’явилися побічні ефекти, треба відмінити прийом ліків, а дитину показати лікарю.

    Правила застосування

    Як давати «Парацетамол» дітям? Його використовують 1-3 рази на добу. Таблетки ковтають через 1-2 години після вживання їжі, запиваючи водою. Як визначається дозування дітям? «Парацетамол» (200 мг або 500 мг) дають, виходячи з віку пацієнта. Це важливо враховувати, щоб не нашкодити. Яка дозування «Парацетамолу» (200 мг) дітям? Якщо пацієнту від 6 до 12 років, то максимальна добова доза становить 2000 мг. Фахівці індивідуально призначають від 200 до 500 мг кожні чотири години за необхідності.

    Дорослий «Парацетамол» дітям дозволений тільки за наявності показань. При цьому важливо враховувати протипоказання і побічні ефекти. Як вказано в інструкції, для дітей «Парацетамол» (500 мг) у вигляді таблеток можна використовувати лише по досягненні ними віку 6 років. В залежності від віку встановлена максимально допустима добова доза: 1,5 м для 6-9 років, 2г – 9-12 років та 4 м – від 12 років.

    Якщо препарат прописаний при больовому синдромі, то тривалість прийому досягає 5 днів, а більш тривале лікування слід проводити тільки під контролем лікаря. Коли таблетки призначають як жарознижувальний засіб, курс не повинен перевищувати трьох днів.

    Передозування

    Коли дитина приймає багато таблеток, це може призвести до блювання, спазмів у шлунку, порушення стільця та іншим негативним ознаками подразнення ШКТ. Дуже висока доза ліків вважається небезпечною для печінки, а оскільки ознаки ураження цього органу з’являються не відразу і можуть стати причиною серйозних наслідків, при передозуванні дитину потрібно показати лікарю (навіть при нормальному самопочутті).

    Поєднання з іншими засобами

    Як свідчать численні відгуки, дитячий «Парацетамол» при прийомі в нормі надає позитивну дію на організм. Тільки не варто поєднувати прийом засобу з іншими ліками з таким же основним компонентом, оскільки це збільшує ризик передозування. Без призначення лікаря не слід давати таблетки з іншими жарознижувальними препаратами, наприклад, з ацетилсаліциловою кислотою або «Ібупрофеном».

    В анотації до препарату є великий перелік інших ліків, які не можна з ним поєднувати. Якщо дитина приймає інший медикамент, то треба уточнювати, припустимо поєднувати його з даними таблетками. Уважне ставлення до цього питання дозволить не допустити негативних наслідків.

    Умови продажу

    «Парацетамол» можна купити без рецепта. Вартість залежить від виробника, дозування, аптечної мережі та регіону. Так, 10 таблеток (200 мг) коштує від 5 до 120 рублів, сироп (120 мг / 5 мл) – 120-150 рублів, свічки ректальні (250 мг, 6 шт.) – 130-150 руб. Як свідчать відгуки, дитячий «Парацетамол» можна купити в кожній аптеці.

    Зберігання

    Термін придатності препарату відрізняється у всіх виробників, але, як правило, становить 3 роки або 5 років. Зберігати медикамент будинку потрібно при +25 градусах, помістивши його в недоступне для дітей місце.

    Шипучі таблетки

    Даний препарат випускає компанія «Хемофарм» (Сербія). В пластикову тубу фасують від 10 до 20 білих круглих таблеток. Вони містять 330 мг парацетамолу та 200 мг кислоти аскорбінової. Допоміжні речовини: лимонна кислота, карбонат, бензоат, докузат, сахаринат і гідрокарбонат натрію, лактози моногідрат, повідон. Судячи з відгуків, багатьом лікарі рекомендують саме такий засіб.

    Такі таблетки дають дітям від 6 років. Засіб розчиняють у воді (1 склянка), а потім випити отриманий розчин. Пацієнтам 6-9 років дають тільки половину таблетки від одного до трьох разів на добу. Максимальна разова доза – 1 табл., добова – 3 табл. З віком дозування збільшується. Так, діти 9-12 років можуть прийняти до 6 таблеток на добу, а від 12 років – до 12 таблеток.

    «Парацетамол Экстратаб»

    Даний медикамент випускають у формі біло-жовтих таблеток довгастого виду. У них є не лише 500 мг парацетамолу, але і 150 мг аскорбінової кислоти.

    Ліки вважається аналогом порошків «Парацетамолу Екстра», який можна давати з 6 років. Його призначають як жарознижувальний засіб при ГРВІ та/або знеболююче при легкому не запального походження больовому синдромі, невралгії. У період з 6-12 років «Парацетамол Экстратаб» приймають по ½ таблетки до 4 разів на день. Підліткам старше 12 років, а також дорослим пацієнтам потрібна одна таблетка.

    Аналогічні засоби

    Відмінною заміною кошти можуть бути таблетовані препарати з такою ж діючою речовиною, наприклад, «Ефералган» або «Панадол». Замість даних ліків лікар може призначити засіб з подібним лікувальним ефектом – «Ібупрофен», «Мить 400», «Фаспик». Основу даних таблеток становить ібупрофен, який теж збиває температуру, але його дія більш тривалий – до 6-8 годин.

    Іноді замість жарознижуючих засобів педіатри призначають і інші таблетки. Це можуть бути такі препарати, як «Вольтарен», «Найз», «Німесил». Але використовувати дані ліки без контролю спеціаліста небажано, оскільки у них є обмеження за віком і протипоказання.

    Рекомендації по прийому коштів з парацетамолом

    Для лікування дітей краще використовувати свічки, сиропи і суспензії, особливо для малюків до 1 року. Щоб зменшити шкідливий вплив на печінку, ліки дають після їжі. Небезпечною для організму дітей є доза 150 мг на 1 кг ваги. При передозуванні необхідно одразу звертатися до лікаря.

    Іноді при високій температурі, яку важко збити, лікарі призначають «Нурофен» і «Парацетамол». Препарати дають з певним часовим проміжком. «Нурофен» діє тривало.

    Таким чином, «Парацетамол» ефективний для пониження температури. Необхідно лише дотримуватися дозування і враховувати правила застосування, зазначені в інструкції, і тоді лікування буде ефективним.