Парацетамол: застосування, інструкція, відгуки

У цій статті розглянемо інструкцію із застосування таблеток «Парацетамол» 200 і 500 мг. Цей засіб є ефективним знеболювальну і жарознижувальну препаратом, який застосовується не одне десятиліття. На його основі проводиться безліч медикаментів, в тому числі у вигляді сиропів для дітей.

Показання та властивості

Згідно інструкції по застосуванню до «Парацетамолу» (мг 200 і 500), він призначається як препарат, який має протизапальну, жарознижувальну і знеболюючим ефектом. Діюча речовина препарату носить однойменну назву – парацетамол.

Він випускається в різних формах, в тому числі у вигляді таблеток, суспензії, сиропу, свічок і ін’єкційного розчину. Розходження в даних формах полягає в кількості активної речовини.

Дітям призначається парацетамол у вигляді сиропу з різними смаками. Новонародженим рекомендується давати препарат при прорізуванні зубів, а також при розвитку запального процесу в порожнині рота. Показання для застосування «Парацетамолу» розглянемо нижче.

Висока температура

Не рекомендується збивати температуру, якщо її показники не перевищують 38. Це обумовлено тим, що подібний стан є природною захисною реакцією організму на запальний процес. Таким чином імунітет протистоїть бактеріям і вірусам. При більш високій температурі лікарі призначають парацетамол в таблетках. Вони швидко і ефективно знижують жар. Дорослі на відміну від дітей легше переносять хворобу. Тому для дітей були розроблені різні форми препаратів, наприклад, свічки та сиропи. Спосіб застосування «Парацетамолу» вказано в інструкції.

При підвищеній температурі у дитини, починаючи з трьох місяців, слід віддати перевагу супозиторіїв. Дозування парацетамолу в них становить 50 мг. Приймається препарат до чотирьох разів на добу кожні шість годин. Починаючи з одного року допускається прийом 200 мг парацетамолу, а з шести років дозування становить 500 мг. Лікарі рекомендують між прийомами препарату вимірювати температуру. Якщо жар спав, то приймати парацетамол далі немає необхідності. Це пов’язано з тим, що протизапальні та противірусні властивості у нього не виражені. Застосування та дозування «Парацетамолу» повинні строго дотримуватися.

Дорослим пацієнтам при підвищеній температурі не слід приймати парацетамол більше п’яти разів на добу. Разова доза становить 500 мг активного компонента. Досить часто приймається парацетамол спільно з аспірином. Однак не варто зловживати цією комбінацією препаратів, так як це негативно позначається на верхніх відділах травного тракту. Часте застосування Парацетамолу може призвести до проблем зі шлунком.

Зубний і головний біль

Медикамент також має болезаспокійливу ефектом. Його часто вживають при запальних процесах в порожнині рота, пародонта і ясен. Дорослим призначається 0,5-1 г не більше п’яти разів за добу.

Дитяча дозування, починаючи з трирічного віку, не повинна становити більше 100 мг за один прийом. Препарат не є лікувальним засобом. Він лише зніме біль на кілька годин. Вирішувати проблему з зубним болем необхідно в кабінеті стоматолога. Яке ще причина застосування «Парацетамолу» в таблетках?

Мігрень

Мігрень і головний знімаються з допомогою парацетамолу досить ефективно. Дорослим призначається 500 мг за один прийом. При перевищенні добової дози до 4 г, тобто більше восьми пігулок, виявляться побічні ефекти, а також ознаки інтоксикації і передозування. Тому рекомендується перед прийомом уважно ознайомитися з інструкцією та вивчити дозування.

Препаратом можна користуватися в якості знеболюючого засобу, проте не більше чотирьох днів. Простагландини мають властивість звикати до діючого компонента препарату, що істотно знизить його ефективність. Завжди дозволено застосування «Парацетамолу»?

Протипоказання

Перш ніж почати прийом, необхідно ознайомитися з інструкцією по застосуванню. Обмеження в прийомі накладається в таких випадках:

  • Підвищена чутливість до парацетамолу.
  • Дисфункції нирок і печінки у важкій формі.
  • Недостатність печінки.
  • Дитячий вік молодше 12 років (це стосується таблетованої форми препарату).
  • Перший триместр вагітності.
  • Алкоголізм в хронічній формі, так як парацетамол негативно діє на печінку.
  • У другому і третьому триместрі вагітності слід приймати препарат з обережністю. Період лактації також накладає обмеження на застосування «Парацетамолу».

    Інструкція

    Режим дозування препарату повинен визначатися лікарем з урахуванням віку пацієнта, характеру захворювання і форми перебігу. Також при призначенні дози враховується маса тіла і ступінь вираженості жару і болю.

    Для дітей старше 12 років разова доза «Парацетамолу» складає 250 мг. Заборонено приймати більше 1 г діючої речовини на добу для цієї вікової групи. Потрібно завжди пам’ятати про те, що можна завдати шкоди дітям.

    Інструкція по застосуванню до «Парацетамолу» 500 мг повідомляє, що допускається прийом дорослими пацієнтами до 500 мг препарату за один раз, а в особливо важких випадках доза може бути подвоєна. Максимально допустима доза для дорослих становить 4 р.

    На що вказує інструкція по застосуванню до «Парацетамолу»?

    Таблетки для дітей і дорослих можна приймати незалежно від їжі. Таблетка запивається достатньою кількістю рідини. Між двома прийомами необхідно дотримуватися перерву як мінімум в чотири години, інакше зростає ризик розвитку побічних ефектів. Тривалість курсу не повинна перевищувати п’ять днів. При необхідності більш тривалого прийому необхідно проводити контроль показників роботи печінки, а також рівень трансминаз.

    Що буде, якщо перевищити дозу «Парацетамолу»? Інструкція по застосуванню містить і ці відомості.

    Побічні ефекти

    Існує ряд небажаних реакцій, які можуть розвиватися на фоні прийому препарату. Серед них наступні стани:

  • Шлунково-кишковий тракт: нудота і блювання, діарея, біль в області шлунка, збільшена печінка, метеоризм, порушення печінкової функції і підйом рівня трансминаз.
  • Серце і судини: прискорений пульс, тахікардія, мінливі показники артеріального тиску.
  • Система кровообігу: анемія, понижений вміст лейкоцитів і тромбоцитів у крові.
  • Сечовидільна система: нефрит інтерстиціального типу, піурія, порушення роботи нирок, гломерулонефрит, ниркова недостатність.
  • Алергія: висипання, кропив’янка, ангіоневротичний набряк, почервоніння шкіри.
  • Якщо на тлі прийому «Парацетамолу» від болю з’являються вищеописані побічні ефекти необхідно відмовитися від препарату і звернутися до лікаря для пошуку відповідного аналога або коригування дози.

    Передозування

    Якщо безконтрольно і протягом тривалого періоду приймати «Парацетамол», можливий розвиток симптомів передозування. З клінічної точки зору, ознаки передозування збігаються з побічними ефектами і полягають у прогресуючої печінкової недостатності.

    Якщо пацієнт випадково прийняв багато таблеток за один раз, необхідно терміново промити шлунок, а також звернутися за допомогою в лікарню. У разі необхідності може проводитися симптоматичне лікування. У «Парацетамолу» існує специфічний антидот – Н-ацетилстеин, який приймається перорально або вводиться внутрішньовенно.

    Взаємодія з іншими препаратами

    Існує ряд обмежень на одночасний прийом парацетамолу та інших лікарських засобів:

  • Не можна приймати одночасно «Парацетамол» та «Рифампіцин», так як ефективність препарату істотно знижується.
  • Поєднання парацетамолу і барбітуратів або препаратів з протиепілептичних ефектів підвищує ризик розвитку інтоксикації печінки.
  • «Парацетамол» підвищує ефективність від прийому коагулянтів непрямої дії, тому дані препарати не можна приймати одночасно, або їх прийом повинен проводитися під контролем фахівця, щоб уникнути ускладнень.
  • При одночасному прийомі «Парацетамолу» і таких препаратів, як «Кофеїн», «Кодеїн», «Ацетилсаліцилова кислота», дія останніх підвищується.
  • Категорично заборонено поєднувати прийом «Парацетамолу» з іншими препаратами, які містять аналогічне діюча речовина. Подібне поєднання може призвести до передозування і негативно вплинути на роботу печінки.
  • Аналоги

    На сьогоднішній день існує дуже багато аналогів «Парацетамолу». Вони можуть містити як аналогічний активний компонент, так і інші діючі речовини, що володіють такими ж властивостями, як і парацетамол. За підбором відповідного препарату з групи нестероїдних протизапальних засобів, а також знеболюючих медикаментів необхідно звернутися до лікаря. Рішення приймається на основі наявних протипоказань, алергічних реакцій і інших факторів, здатних призвести до розвитку побічних ефектів.

    Основними препаратами, які є аналогами «Парацетамолу», є наступні:

  • «Панадол». До складу препарату входять два активних речовини – парацетамол і кофеїн. Препарат використовується як болезаспокійливий, жарознижувальний засіб. Проводиться у формі таблеток і суспензії для маленьких дітей. Стандартна доза для дорослих і дітей старше 12 років становить до 1000 мг чотири рази на добу. Можна приймати не більше 4 г на день.
  • «Баралгетас». В даному випадку активні компоненти інші – питофенон і анальгін. Препарат знімає запалення, а також знижує температуру як у дорослих пацієнтів, так і у дітей. Виробляється препарат у формі таблетки. За день можна приймати не більше 6 штук, а тривалість прийому не повинна перевищувати п’ять днів. Дітям препарат призначають, починаючи з шестирічного віку.
  • «Нимид». Основою препарату є німесулід. Виробляється у вигляді таблеток, суспензії та гранул для прийому всередину.
  • Відгуки

    «Парацетамол» представлений на фармацевтичному ринку вже не одне десятиліття. Він зарекомендував себе як ефективний і дієвий засіб для зниження спека і усунення болю. Активна речовина препарату входить до складу великої кількості лікарських засобів.

    Відгуки про «Парацетамолу» позитивні. Його рекомендують як обов’язковий препарат для домашньої аптечки. Він швидко і ефективно здатний допомогти при застуді, поліпшивши загальний стан хворого. Його перевагою є також низька вартість. У багатьох відгуках препарат називається «копійчаним».

    Негативні відгуки

    Негативні відгуки «Парацетамол» отримує в основному із-за своїх побічних ефектів. У деяких він викликає сильну алергічну реакцію. Лякає багатьох, і його негативний вплив на стан печінки.