Ст. 578 ГК РФ: можлива скасування договору дарування

Ст. 578 ГК РФ — правова норма, що визначає випадки скасування угоди, що укладається між учасниками цивільного обороту при безоплатне відчуження будь-якого майна. Інакше кажучи, в цій статті встановлені правила, за якими договір дарування може бути анульований.

Що являє собою договір дарування?

За названим договором одна сторона надає у власність іншої певне майно. Сторонами цієї угоди можуть виступати не тільки громадяни, але і організації. Майно, яким розпоряджається дарувальник має перебувати у власності, лише в такому разі здійснюються дії можуть бути кваліфіковані як дарування.

В цілому, цей вид цивільно-правової угоди схожий з іншими договорами, за якими майно відчужується від однієї особи до іншої. Однак істотна відмінність розглянутого угоди полягає в тому, що воно має безоплатний характер — дарувальник не отримує абсолютно ніякої вигоди від передачі речі. Якщо ж у дарувальника після операції і через неї виникають якісь права чи з’являються матеріальні і нематеріальні блага, то вона не може вважатися даруванням. У таких випадках якщо будь-яка зацікавлена особа звернеться до суду, угода, можливо, буде визнана недійсною за ознакою удавані.

Скасування угоди

Якщо читати ст. 578 ГК РФ з коментарями, то можна досить чітко зрозуміти, при яких обставинах людина, що подарувала яке-небудь майно, може повернути його назад, скасувавши угоду.

Першу підставу для цього, названа законодавцем, — заподіяння дарувальнику шкоди здоров’ю. При цьому винуватцем цього діяння має бути саме людина, що одержала майно в дар. Разом з тим, судова практика за ст. 578 ГК РФ показує, що скасування дарчим можлива і в тому випадку, якщо обдаровуваний вчинив злочин стосовно дарувальника не сам, а за допомогою третіх осіб.

Наприклад, вироком Жовтневого районного суду р. Новосибірська від 13.12.2015 року громадянин Н. був засуджений за злочин, що полягає у співучасті в заподіянні середньої шкоди здоров’ю громадянина В. Сам громадянин Н. тілесні ушкодження громадянину В. не завдавав, але організував вчинення даного злочину. Згодом В., який раніше подарував Н. свою квартиру, через цивільний позов скасував дарчу і повернув собі квартиру. Підставою став названий вище вирок.

Шкода здоров’ю може бути заподіяна не тільки дарувальникові, але і членам його сім’ї, що важливо в деяких випадках.

Предмет дарунка, що має цінність для дарувальника

Другою підставою, за якою договір дарування може бути розірваний, а сторони наведено в початкове положення, є одночасне існування таких обставин:

  • Предмет, який громадянин передав в дар іншій стороні договору, є для дарувальника цінною річчю.
  • Особа, яка прийняла подаровану річ, звертається з нею без належної турботи, в результаті чого є ймовірність втрати або пошкодження дару.
  • Дане підставу необхідно підтверджувати дарувальнику. У суді при подачі відповідного позову він буде зобов’язаний доводити те, що подарована річ дійсно представляє для нього велику цінність. При цьому така цінність може бути не матеріальної, а духовної. Приміром, людина може подарувати картину, вартість якої досить низька, але в силу того, що ця картина йому дісталася від близької людини, вона може мати для нього важливе значення.

    Умова про скасування в угоді

    Третьою підставою за ст. 578 ГК РФ, за яким можливе анулювання договору, вважається включення в нього умови про те, що дарунок повертається дарувальнику, якщо особа, яка отримала подарунок, помре раніше за нього.

    Ця умова використовується в укладених угодах не так часто, а пов’язано це з тим, що, як правило, договори дарування відбуваються між близькими людьми. Тому включення такої умови досить складно з моральної точки зору.

    Разом з тим, при наявності цієї умови і при його настанні договір можна розірвати, а предмет дарування повернути. Щоб це здійснилося, подарована річ повинна все ще знаходитися у померлого. Якщо ж він зробив її відчуження до смерті, то анулювання угоди буде неможливо.

    Скасування договору дарування частки в житловому приміщенні

    Окремим видом виступають ситуації, коли необхідно розірвати угоду про дарування частки в квартирі або будинку. Найчастіше ініціаторами позовів у суди з подібними вимогами стають не учасники угоди, а співвласники нерухомості.

    Відповідно до вимог Цивільного кодексу, якщо власник частки побажає продати її, він зобов’язаний в першу чергу запропонувати угоду іншим співвласникам. Лише в разі їх відмови він вправі продати частку третім особам. Такої вимоги не пред’являється до угод дарування, тому власники частки вдаються до того, щоб укладати не договір купівлі-продажу, а договір дарування частки з третьою особою. За фактом ж полягає саме відшкодувальний договір, а дарування згодом зізнається через суд зацікавленими особами як удавана угода.