Кубок африканських націй з футболу

Кубок африканських націй – ключові змагання між футбольними збірними на континенті. Вони проводяться під егідою Африканської конфедерації футболу з 1957 року. На перших турнірах брали участь зовсім небагато команд, зараз практично всі держави африканського континенту. З 1968 року турнір став регулярним і проходить з періодичністю раз у два роки.

Історія турніру

Кубок африканських націй вперше було проведено в столиці Судану місті Хартумі. У тому турнірі взяли участь лише три збірні, крім господарів, це були ефіопи і єгиптяни. Останні і стали переможцями, розгромивши у фіналі Ефіопію з рахунком 4:0. Примітно, що всі голи в матчі забив нападник Ель Діба.

Цікаво, що спочатку в першому Кубку африканських націй з футболу повинна була брати участь збірна Південної Африки. Але федерація цієї країни була згодна надіслати команду, що складається тільки з чорних або білих гравців. При цьому континентальна федерація наполягала на змішаній команді, у результаті в ПАР зовсім відмовилися від поїздки на кубок.

З 1968 року значно збільшилася кількість учасників Кубка африканських націй. До турніру були допущені 18 збірних. Тоді вперше відбувся відбірковий турнір.

Переможці змагань

За свою історію цей турнір був проведений 31 раз. На даний момент тріумфатором є збірна Єгипту, якій належить 7 титулів. Востаннє Єгипет вигравав Кубок африканських націй в 2010 році, коли у фінальному матчі у впертій боротьбі обіграв збірну Гани. Єдиний м’яч за 5 хвилин до кінця основного часу забив Гедо.

Друге місце в списку найтитулованіших африканських збірних займає Камерун, завоевывавший цей титул п’ять разів, чотири кубка у збірної Гани, три у Нігерії, по два у Кот-дівуара і ДР Конго, по одному у Замбії, Судану, Тунісу, Алжиру, Ефіопії, ПАР, Марокко та Республіки Конго.

Уваги заслуговує і статистика бомбардирів фінальних турнірів Кубка африканських націй. Тут абсолютний лідер камерунець Самуель Ето’о на його рахунку 18 голів. Він кілька років тому завершив кар’єру. На другому місці івуарієць Лоран Поку, який грав у 60-70-х роках, він забив 14 м’ячів. Третя сходинка у нігерійця Рашиді Йекини, у 80-90-ті роки він забив 13 голів на Кубку Африки.

Чинний чемпіон

Результати Кубка африканських націй востаннє проводили в 2017 році. Турнір проходив у Габоні, у фінальній стадії взяли участь 16 збірних, поділених на 4 групи.

Цікаве:  Час футбольного матчу, або і довше століття триває матч...

Збірна Габону ніколи зірок з неба не хапала, але на домашньому чемпіонаті нікому не дав себе обіграти. Правда, і перемогти ні разу не вийшла. Зігравши всі три матчі в нічию, габонці зайняли третє місце в групі А, залишившись за бортом плей-офф.

З несподіванок групового етапу варто виділити фіаско збірної Кот-дівуара, яка приїхала в ранзі чинного чемпіона. У групі З івуарійці зіграли в нічию з Того і ДР Конго, поступилися Марокко, зайняли третє місце.

На стадії 1/4 фіналу самим напруженим вийшло протистояння Камеруну та Сенегалу. Ні основний, ні додатковий час не виявив переможця, так і забити гол так нікому і не вдалося – 0:0. У серії післяматчевих пенальті футболісти були точні до п’ятого удару. Камерунець Венсан Абубакар був точним, а сенегалець Садио Мане промахнувся.

У півфіналі Камерун вже впевнено розібрався зі збірною Гани, перемігши 2:0. А ось у другому протистоянні знову справа дійшла до серії пенальті. Єгипет і Буркіна-Фасо в основний час зіграли внічию 1:1. Коли справа дійшла до пенальті, промахувалися і ті, і інші. У підсумку переміг Єгипту 4:3.

Фінал кубка націй спочатку складався на користь єгиптян. На 22 хвилині Мохаммед ель-Ненни відкрив рахунок, який протримався до 60 хвилини, поки Ніколя НКулу не відновив рівновагу. А на 89 хвилині Венсан Абубакар забив вирішальний гол, забезпечивши Камеруну п’ятий титул в історії.

Кубок 2019 року

У 2019 році відбудеться наступний Кубок африканських націй. Відбірковий турнір розпочався ще в березні 2017 року. Всього в ньому бере участь 51 команда.

На попередньому етапі переможець визначався в двоматчевому протистоянні. Мадагаскар виявився сильнішим Сан-Томе і Прінсіпі, Комори виграли у Маврикію, а Південний Судан у Джибуті.

На груповому етапі збірні розбиті на 12 груп, в кожній виступає по 4 команди. У тому числі і збірна Камеруну, вже завоювала собі путівку на турнір. У фінальну частину пройдуть переможці і три збірні з числа тих, що посіли другі місця.

Сам кубок відбудеться в Камеруні у червні-липні 2019 року.