У дитячому садку життєдіяльність дітей протікає у відповідності з науково обґрунтованим режимом. Він привчає маленьких вихованців до певного ритму, сприяє виробленню корисних звичок, захищає нервову систему дитину від перевтоми. Зробити умивання, одягання, прогулянки і прийом їжі розвиваючими допоможе грамотно складений конспект проведення режимних моментів. У старшій групі, як і в інших, при його складанні враховуються вікові особливості вихованців.
Розпорядок дня в ДНЗ
Одна з основних завдань дитячого саду – задоволення всіх потреб організму дошкільнят, зміцнення їх здоров’я, а також формування корисних культурно-гігієнічних навичок. При складанні конспекту режимних моментів у старшій групі можна орієнтуватися на таку таблицю.
Діяльність | Часові рамки (згідно програмі “Витоки”) |
Прийом дітей, огляд, вільні ігри | 7.00 – 8.20 |
Зарядка | 8.20 – 8.30 |
Сніданок | 8.30 – 9.00 |
Освітня діяльність разом з підготовкою і перервами | 9.00 – 10.30 |
Прогулянка | 10.30 – 12.20 |
Повернення в групу, роздягання | 12.20 – 12.35 |
Обід | 12.35 – 13.00 |
Тиха година | 13.00 – 15.00 |
Підйом і загартовування | 15.00 – 15.30 |
Полуденок | 15.30 – 15.50 |
Вільні ігри | 15.50 – 17.00 |
Прогулянка, догляд дітлахів по домівках | 17.00 – 19.00 |
Педагог повинен заохочувати активність і самостійність вихованців, організовуючи їх діяльність в режимних моментах. В старшій групі діти вже вміють вмиватися і одягатися, акуратно приймати їжу. Необхідно закріпити досягнуті результати, а також поступово ускладнювати завдання.
Постановка цілей
Перш ніж складати конспект режимних моментів у старшій групі, вихователю слід ознайомитися з освітньою програмою. В ній зазначено, які гігієнічні навички повинні бути сформовані в цьому віці.
Так, при вмиванні діти повинні діяти швидко і самостійно, витиратися особистим рушником. Закріплюється звичка мити руки з милом перед їжею, після візиту в туалет і при забрудненні.
Під час обіду діти повинні їсти безшумно і акуратно. Їх вчать правильно поводитися з виделкою і ножем, користуватися серветкою. Сидячи за столом, необхідно пам’ятати про поставу. Вийшовши з-за нього, діти засовують стілець і дякують дорослих, а також чергових.
Одягатися і роздягатися діти повинні швидко, без допомоги дорослих. Речі та взуття акуратно прибираються в шафку в певному порядку. Вихователь створює у дітей потребу стежити за чистотою свого одягу, звертати увагу на проблеми у зовнішньому вигляді, усувати їх.
На початку навчального року проводиться спостереження за дітьми. Виявлені “проблемні зони” враховуються при організації діяльності в режимних моментах. В старшій групі діти вже знайомі з послідовністю дій, їм достатньо нагадування дорослого. Також активно застосовуються похвала і заохочення.
Оформлення конспекту режимних моментів в старшій групі
Вихователь повинен заздалегідь спланувати свої дії, спрямовані на формування у дітей необхідних навичок самообслуговування. Для цього складається конспект проведення режимних моментів. У старшій групі особлива увага приділяється “проблемних зон”, а також усвідомленому ставленню дітей до гігієнічних процедур.
При плануванні дотримується наступна структура:
- Зазначення теми заходу (“Чергування в їдальні”, “Підготовка до денного сну”, “Умивання”), а також групи, для якої воно розроблено.
- Мета. Зазвичай вона визначається як закріплення навичок самообслуговування під час одягання, приймання їжі, умивання і т. д.
- Завдання. Вони пояснюють, яким чином вихователь збирається виконувати поставлені цілі. Завдання поділяються на розвиваючі, виховні та освітні. Перші спрямовані на навчання дітей практичних умінь (зав’язування шнурків, використання виделки і ножа). Виховні завдання формують потребу в порядку і чистоті, знайомлять з правилами поведінки, ввічливого спілкування. Освітні завдання розширюють уявлення про навколишній світ. Так, в процесі вмивання з дітьми можна провести бесіду про мікробах, а на обіді більше дізнатися про професії кухаря.
- Методи. Вихователь може використовувати словесне пояснення, наочні посібники з алгоритмами дій або демонстрацію практичного досвіду.
- Обладнання. Якщо справа відбувається в їдальні, то їм стане посуд, скатертини, серветки. У ванній кімнаті цю роль виконують мило, рушник. Іноді застосовуються наочні посібники, на яких проілюстровано послідовність вмивання або одягання.
- Хід заходу. Тут докладно описуються всі дії педагога, пояснення, які він дає дітлахам, вірші, загадки, казки і т. д.
Прийом дітей
Саме з нього починається конспект проведення режимних моментів. З дітьми старшої групи вихователь працює над вирішенням наступних завдань:
- Отримання інформації про стан здоров’я вихованців.
- Створення гарного настрою.
- Закріплення гігієнічних навичок у дітей, що включають в себе охайний зовнішній вигляд, акуратність.
- Формування ввічливої поведінки по відношенню до одноліткам і дорослим.
Старші дошкільнята зазвичай радісно біжать в групу, діляться новинами з товаришами. Особливу увагу варто приділити новим вихованцям, а також сором’язливим малюкам. Якщо в дитини поганий настрій, педагог повинен відвернути його цікавим заняттям, трудовим дорученням (поливання квітів, протирання листя).
Влітку зустріч вихованців відбувається на вулиці. Дітлахам можна запропонувати ігри з мильними бульбашками, вертушками. У цьому віці рекомендується проводити психогимнастику, коли діти стають в коло, разом радіють ранку, посміхаються один одному, кажуть добрі слова.
Умивання
На шостому році життя дітей привчають самостійно виконувати гігієнічні процедури на основі розуміння їх користі і необхідності. Конспект режимного моменту “Умивання” у старшій групі може включати в себе такі завдання:
- Формування потреби мити руки після візиту в туалет, в разі їх забруднення і перед їжею.
- Закріплення знань про різні предмети гігієни (гребінець, мило, зубна щітка, рушник і т. д.)
- Доведення до свідомості важливості особистої гігієни.
- Виховання позитивного ставлення до процесу вмивання.
Педагог використовує в роботі плакати з малюнками і короткими підписами, вірші, загадки про предмети гігієни. Він стежить, щоб діти закочували рукави, правильно користувалися милом, не розбризкували воду, закривали кран, витиралися індивідуальними рушниками і вішали їх на місце. Порівняння з іншими дітьми краще не використовувати. Корисніше помічати особистий прогрес кожного вихованця (“Сьогодні ти сам згадав, що треба засукати рукави”).
Вдягання
Дошкільнят привчають самостійно стежити за своїм виглядом, своєчасно виправляти комір, заправляти сорочку в штани, зачісуватися.
У конспекті режимного моменту “Одягання” у старшій групі можна вказати наступні завдання:
- Виховувати бережливе ставлення до своїх речей, акуратність.
- Закріплювати правильний алгоритм одягання.
- Удосконалювати навички застібання гудзиків, блискавок, зав’язування шнурків.
- Повторити назву та призначення одягу, кольору, поняття “ліво” і “право”.
Перед зборами на прогулянку вихователь разом з дітьми призводить групу в порядок, розкладає іграшки по місцях. Одягається кожна дитина біля свого шафки. Важливо, щоб вихованці не розкидали свій одяг, акуратно згортали речі, прибирали змінне взуття. У зимовий час можна повісити на видне місце алгоритм одягання і роздягання в картинках. При необхідності з дітьми проводиться індивідуальна робота, практичні прийоми демонструються на ляльках.
Чергування по їдальні
Сервірування стола до обіду та прибирання їх після їжі вчить дітей швидко і раціонально виконувати відповідальні доручення. Бажано, щоб спритні та повільні діти ставилися в пари, тоді вони не будуть занадто рано повертатися з прогулянки або запізнюватися до денного сну.
План-конспект режимних моментів в старшій групі може містити наступні завдання:
- Привчати дітей до сумлінного виконання своїх обов’язків.
- Виховувати інтерес і позитивне ставлення до спільної праці.
- Вчити сервірувати стіл відповідно до подаються стравами.
- Розвивати пам’ять і логіку.
- Вдосконалювати навички спілкування, вміння домовлятися, діяти спільно.
- Вчити оцінювати результати виконаної роботи.
Спочатку чергові миють руки, одягаються в фартухи і косинки. Меню обіду їм повідомляє вихователь. Діти самостійно розподіляють обов’язки, сервірують столи, стелять скатертини, розставляють столові прилади. Вітається вигадка (наприклад, ідея використовувати квіти для прикрас, незвичайні способи складання серветок). Вихователь може підказати раціональні прийоми виконання тієї або іншої дії.
Після обіду чергові змітають крихти, прибирають порожню посуд, хлібниці і серветниці зі столів, складають скатертину. Вихователь повинен оцінити дії дітей, висловити їм подяку за допомогу.
Прийом їжі
Складаючи конспект режимного моменту “Харчування” у старшій групі, педагог може поставити перед собою перелічені нижче завдання:
- Продовжувати знайомство з культурою поведінки за столом (вміння користуватися серветкою, столовими приборами, акуратність, ретельне пережовування їжі з закритим ротом).
- Формувати здорові звички (правильна постава, миття рук перед їжею).
- Розвивати дрібну моторику.
- Виховувати ввічливе ставлення до персоналу дитячого садка і черговим, а також звичку до чистоти.
За півгодини до їжі вихователь зупиняє галасливі ігри, пропонує дітям почитати книгу або зайнятися іншою спокійною справою. Невеликими групами діти миють руки. Корисно познайомити їх з меню, детальніше розповісти про подаються стравах, роботи кухарів. За допомогою казок і віршів можна нагадати про правила поведінки за столом.
Прийом їжі відбувається в доброзичливій атмосфері, без поспіху. Вихователь хвалить акуратних малюків, стежить за поставою підопічних, проводить індивідуальну роботу. Якщо хтось із дітлахів відмовляється від їжі, необхідно з’ясувати причину, заспокоїти. Іноді проблема пов’язана з нездужанням, тому уважно стежте за станом такого малюка. По закінченні обіду діти витирають губи серветкою, дякують персонал і чергових за роботу, засовують стільці. Кожен сам прибирає за собою чашку з блюдцем, полоскает рот і миє руки.
Конспект режимного моменту “Прогулянка” у старшій групі
В дошкільних установах багато уваги приділяється зміцненню здоров’я вихованців, їх фізичного розвитку, профілактики стомлення. Прогулянка проводиться два рази на день: після освітніх занять, а також після полудня. В цей час малята дихають свіжим повітрям, грають у рухливі ігри. Їм дозволяється шуміти і вільно бігати по майданчику. Прогулянка може бути скасована, якщо на вулиці сильний вітер, злива або температура нижче -15 °С.
У старшій групі проведення режимних моментів обов’язково пов’язується з часом року, темами освітньої програми. Структура прогулянки включає наступні елементи:
- Спостереження. Воно може тривати від 15 до 25 хвилин, проводиться щодня і пов’язане з сезонними змінами. Дошкільнята спостерігають за роботою дорослих, різними явищами природи, комахами і птахами, які вивчають рослини.
- Рухливі ігри. Оптимальне їх кількість під час прогулянки – 3-4. Старші дошкільники люблять змагання та естафети. Їх можна знайомити зі спортивними іграми: волейболом, футболом, хокеєм, бадмінтоном, баскетболом.
- Праця. Діти можуть працювати з граблями, лійками і лопатами. Їх залучають до догляду за квітником і городом, прибирання осіннього листя, розчищення снігу.
- Самостійні ігри. Дітлахи можуть відправитись в уявну подорож, перетворитися у льотчиків, піратів або моряків. Вихователь створює умови для розвитку сюжетних і будівельних ігор. В якості матеріалів можуть використовуватися пісок, камінчики, вода або сніг.
- Індивідуальна робота з дітьми по формуванню відстаючих навичок.
Денний сон
На нього відводиться 2 години. Конспект організації режимного моменту в старшій групі включає в себе підготовку до сну: самостійне роздягання, акуратне складання одягу на стільчику, відвідування туалету. Помічник вихователя провітрює спальню. Перед сном можна прочитати дітлахам спокійну казку, заспівати колискову. Іноді діти засинають під неголосну музику. Вихователь стежить, щоб малюки лежали на боці і тримали руки поверх ковдри.
Будять хлопців поступово. Їм пропонується виконати нескладні вправи прямо в ліжку (потягування, руху руками, обертання стоп). Потім діти піднімаються, роблять легкі нахили, марширують на місці. Старші дошкільнята повинні самі заправляти ліжко. Після цього зазвичай проводиться загартовування: ходьба по масажних килимках, розтирання м’якими рукавицями. Під керівництвом педагога діти можуть виконати точковий масаж обличчя, вух, кистей рук.
Конспект режимних моментів в старшій групі допомагає вихователю спланувати свою роботу. Завдяки йому побутова діяльність перетворюється в розвиваючу, що підсилює її виховний ефект.